About

In a time of increasing global crises in politics, economy and ecology, dystopia has turned into the new norm. Training for the Future is a utopian training camp where audiences are turned into trainees to pre-enact alternative scenarios and reclaim the means of production of the future. Its faculty of trainers consists of futurologists, progressive hackers, extraterritorial activists, transnationalists, theatre makers, artists, and many others, each of which offer concrete exercises in alternatives to present-day crises.

Program

09.30 — Open Doors

10.00 — BLOCK 1

CHOREOGRAPHIES OF TOGETHERNESS
Public Movement (Ma’ayan Choresh & Hagar Ophir)

The morning-trainings focuses our body on movements that turn a public into a united force. Through exercising choreographies used by military, police and activist groups, trainees gain access to the performativity of collective entities.

http://www.publicmovement.org

10.30

COMMUNALIZING DATA
Institute of Human Obsolescence
(Manuel Beltrán & Wael Eskandar)

This training develops tools to communalize the means of production and governance emerging from the control over digital data.

http://speculative.capital

or

 

ORGY WITH MACHINES
New Center for Research and Practice
(Mohammad Salemy & Nathalie Agostini)

This training engages in speculating through hybrid methodologies for research and production of short fiction and memes in order to reimagine Artificial Intelligence as a plural, collective and shared entity between humans and machines towards a democratic socialist future.

https://thenewcentre.org

14.00 – Debriefing
14.30 – Break

15.30 — BLOCK 2

MULTITUDES OF LISTENERS: QUESTIONING
Maya Felixbrodt, Germaine Sijstermans, Samuel Vriezen

In these afternoon trainings, trainees take responsibility for the possibility of polyphony through expression and/or attention, developing a plural voice, a collective ear, a shared resonance.

https://www.pninax.com
https://www.germainesijstermans.com
https://sqv.home.xs4all.nl

16.00

INTIMACY ENCRYPTION
Irational (Heath Bunting)

This training teaches trainees to build intimate knowledges about one another to create coded languages and develop collective counter-interrogation skills.

http://www.irational.org

or

 

REDISTRIBUTING LOVE
Army of Love
(Ingo Niermann, Christian Bayerlein, Adriano Wilfert Jensen & Grit Uhlemann)

This training aims at a just redistribution of sensual love and offers concrete exercises in making you love people you might not feel attracted to in the first place.

http://thearmyoflove.net/about

19.30 – Food
20.00 – Debriefing & Summary

09.30 — Open Doors

10.00 — BLOCK 3

CHOREOGRAPHIES OF TOGETHERNESS
Public Movement (Ma’ayan Choresh & Hagar Ophir)

The morning-trainings focuses our body on movements that turn a public into a united force. Through exercising choreographies used by military, police and activist groups, trainees gain access to the performativity of collective entities.

http://www.publicmovement.org

10.30

KILLING THE DOMINANT MALE
Center for Jineology Studies (Ceren Akyos & Yasemin Andan)

This training introduces the field of Jineology (Women Sciences), developed by the Kurdish Women’s Movement, to undo patriarchal behaviors and exercise in cooperative democracy.

https://jineoloji.org/en/

or

DECOLONIZING SOCIETY
ISD – Initiative Schwarzer Menschen in Deutschland (Tahir Della) & glokal e.V. (Lucía Muriel)

This training looks at stories of colonial violence, racism and economic exploitation, and simultaneously focusses on self-empowerment and resistance. It encourages to understand colonial history as something that has immediate implications on the present and our collective future.

http://isdonline.de

14.00 – Debriefing
14.30 – Break

15.30 — BLOCK 4

MULTITUDES OF LISTENERS: EXCHANGE
Maya Felixbrodt, Germaine Sijstermans, Samuel Vriezen

In these afternoon trainings, trainees take responsibility for the possibility of polyphony through expression and/or attention, developing a plural voice, a collective ear, a shared resonance.

https://www.pninax.com
https://www.germainesijstermans.com
https://sqv.home.xs4all.nl

16.00

EXTRATERRITORIAL ACTIVISM
Women on Waves (Rebecca Gomperts & Victoria Satchwell)

This training explores how to use extraterritorial spaces to play different legal realities against one another for activist purposes through boats, drones and robotic devices.

https://www.womenonwaves.org

or

EXTRATERRITORIAL ZOÖNOMY
Klaas Kuitenbrouwer & Sjef van Gaalen

This training uses roleplay to prepare for the establishment of a zoöp (a particular human – non-human cooperative) in extraterritorial waters.

https://dissidentgardens.hetnieuweinstituut.nl/en/gardening-mars

19.30 – Food
20.00 – Debriefing & Summary

09.30 — Open Doors

10.00 — BLOCK 5

CHOREOGRAPHIES OF TOGETHERNESS
Public Movement (Ma’ayan Choresh & Hagar Ophir)

The morning-trainings focuses our body on movements that turn a public into a united force. Through exercising choreographies used by military, police and activist groups, trainees gain access to the performativity of collective entities.

http://www.publicmovement.org

10.30

INVENTING THE RADICAL
Not An Alternative (Steve Lyons & Jason Jones)

This training proposes strategies for deploying myth and conspiracy in the production of social movement power.

https://notanalternative.org

or

TRANSNATIONAL CAMPAIGNING
School of Transnational Activism / European Alternatives (Lorenzo Marsili & Martin Pairet)

This training practices in transnational politics beyond the nation-state through campaigns, collective action, and experimental forms of (self)governance.

https://euroalter.com/transnational-activism

14.00 – Debriefing
14.30 – Break

15.30 — BLOCK 6

MULTITUDES OF LISTENERS: ACTION LISTEN
Maya Felixbrodt, Germaine Sijstermans, Samuel Vriezen

In these afternoon trainings, trainees take responsibility for the possibility of polyphony through expression and/or attention, developing a plural voice, a collective ear, a shared resonance.

https://www.pninax.com
https://www.germainesijstermans.com
https://sqv.home.xs4all.nl

16.00

BEYOND WELCOME – AGITPROP FOR THE FUTURE
Arrivati (La Toya Manly-Spain & Asuquo Udo) / Schwabinggrad Ballett (Nikola Duric & Liz Rech)

This training shows how to act as a heterogeneous collective body, using performativity and choreography in order to create unexpected situation in public space beyond the ritualized forms of protest.

http://www.schwabinggrad-ballett.org

or

WE ARE NATURE DEFENDING ITSELF
Laboratory of Insurrectionary Imagination / labofii
(Isabelle Fremeaux & John Jordan)

This training will propel us into becoming ecological beings, understanding how we can learn from the natural world in order to fight for the commons.

https://labofii.wordpress.com

19.30 – Food
20.00 – Debriefing & Summary





Tickets

Order your tickets here
www.ruhrtriennale.de




Documentation

Training for the Future, A Pre-Enactement

September 8, 2018, Ruhtriennale, Bochum
Trainers: Ceren Akyos (European Center for Jineology Studies), Heath Bunting (irational), Rebecca Gomperts (Women on Waves), Harald Welzer (Futur2).

Training for the Future

September 20-22, 2019, Ruhtriennale, Bochum
(to be uploaded)

www.ruhrtriennale.de


Contact

Training for the Future is a project by Jonas Staal, curated and co-programmed by Florian Malzacher

contact@trainingforthefuture.org

Colophon

Project team: Jonas Staal (artist), Florian Malzacher (curator), Paul Kuipers (architect), Remco van Bladel (designer), Younes Bouadi and Nadine Gouders (production and coordination Studio Jonas Staal), Charlie Berendsen (website)

Team Ruhrtriennale: Stefanie Carp (artistic director), Vera Battis-Reese (managing director), Jürgen Reitzler (artistic management director), Hanna Kriegleder (artistic production manager), Lisa Holzberg (planning), Christiane Biallas (travel, accommodation), Vroni Obermeier (artistic production manager), Mirko Bartos (technical production manager), Rainer Ott (technical production manager)

Training for the Future is produced by